OSMANİYE İŞGEM YERİMİZ VAR BÜTÇEMİZ DAR:

OSMANİYE İŞGEM YERİMİZ VAR BÜTÇEMİZ DAR: GİRİŞİMCİLER İÇİN FİNANSAL KAYNAKLAR SEMİNERİ DÜZENLENDİ Osmaniye Valiliği
OSMANİYE İŞGEM ‘YERİMİZ VAR, BÜTÇEMİZ DAR: GİRİŞİMCİLER İÇİN FİNANSAL KAYNAKLAR’ SEMİNERİ DÜZENLENDİ


Osmaniye Valiliği tarafından yürütülen Osmaniye İŞGEM Projesi kapsamında ‘Yerimiz Var, Bütçemiz Dar: Yeni Girişimciler İçin Finansal Kaynaklar’ Semineri Büyük Osmaniye Otelinde düzenlendi. Seminere Vali Ömer Faruk Coşkun, Belediye Başkanı Kadir Kara, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri ve girişimciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan Seminerin açılış konuşmasını OSİP Projesi Ekip Lideri Teodora Hristoforova yaptı. Seminere katılımlarından dolayı herkese teşekkür eden Hristoforovna konuşmasına şöyle devam etti, “Birinci seminerimizi düzenlediğimizde İŞGEM henüz hazır değildi. Bugün itibariyle binamız hazır ve ilk katılımcılara da ‘hoş geldin’ diyoruz. Bugün, kendi işini kurmak isteyen girişimcilerimizin finans kaynaklarına nasıl ulaşabilecekleri ile ilgili olarak konuşmacı ve katılımcıları davet ettik. Konuşmacılarımız arasında uluslararası bir finans uzmanımız da var, O da uluslararası finans kaynaklarına nasıl ulaşılabileceği konusunda sizlere bilgi verecek. Katılımcılarımız sadece sunum için değil birebir görüşmeler için de bugün burada bulunuyor” dedi.

Daha sonra konuşan Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Hasan Sezer ise, “Bu projenin içinde yer aldığımız için mutluyuz. Zaman içerisindeki çalışmalarımız meyve verdi, bunların sonucunda değerli katılımcıların hem ülke hem de bölge ekonomisine büyük katkılar sağlayacağını umuyoruz. Bu projede emeği geçen herkese, başta Sayın Valimiz olmak üzere, teşekkür ediyoruz” dedi.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Türk ise yaptığı konuşmada, girişimciliğin önemini vurgulayarak, “Daha önce müfredatımızda yer alan ve girişimcilik olarak adlandırılan derslerimizin içerikleri, öğrencilerimizin KOSGEB Destekli Girişimci unvanı alabilmelerinin önünü açmak adına genişletilmiş ve bunun devamında KOSGEB ile yapılan işbirliği ile girişimci sertifikası almaları sağlanmıştır. Ders içerikleri güncellendikten sonra, bugüne kadar 1949 öğrencimizin KOSGEB Girişimci Sertifikası alabilmeleri için başvuru evrakları gönderimi yapılmıştır. Ayrıca 2017-2018 güz döneminde üniversitemizde 3 adet girişimcilik dersi açılmış, 99 öğrencimiz sertifika isteğinde bulunmuştur. Bahar döneminde ise 23 ders öğrencilerin tercihine sunulmuştur. Sertifika isteğinde bulunan öğrencilerimizin sayısı ise dönem sonunda kesinleşecektir. Ayrıca Proje Merkezimiz ve Mezunlar Derneğimiz bünyesinde gönüllü danışman hocalar aracılığı ile genç girişimcilere koçluk eğitimi verilecektir. Mezun ettiğimiz öğrencilerimize İŞGEM’e başarılı olacaklarına inandıkları projelerle başvurmalarını sağlamaya yönelik bir yol haritası çıkarma hedefimiz de bulunmaktadır ” dedi.

VALİ COŞKUN, “OSMANİYE İŞ GELİŞTİRME MERKEZİ, İLİMİZİN SANAYİ POTANSİYELİNE ULAŞMASINDA ÖNEMLİ BİR ARAÇ OLACAKTIR.”

Konuşmasına, “Sözlerime Türk Silahlı Kuvvetlerimizin güney sınırımızdaki terör unsurlarına yönelik başlatmış olduğu Zeytin Dalı Harekâtında ve yurt içindeki görevleri sırasında şehit olan Mehmetçiklerimize Allah’tan rahmet dileyerek başlamak istiyorum. Ruhları şad olsun! Vatanımızı korumak, milletimizin bu topraklarda huzurla yaşaması için canını ortaya koymaktan çekinmeyen kahraman gazilerimize de acil şifalar temenni ediyorum” diyerek başlayan Vali Ömer Faruk Coşkun ise şöyle devam etti, “Bölgemize ekonomik ve sosyal fayda sağlamak amacıyla, girişimciliğin geliştirilmesini ve desteklenmesini her zaman bir öncelik alanı olarak gördük. İş hayatında teknik bilgiyi temel alan, dış dünya ile bağ kurabilen ve bu minvalde ticaret hacmini geliştirebilen, rekabet gücü yüksek girişimcilerin varlığı, bu önceliğimizin hayat bulmasında önemli bir basamak olacaktır. Osmaniye’mizin ve bölgemizin kalkınmasına hız verecek olan yeni bir oluşumun, Osmaniye İş Geliştirme Merkezi’nin yenilikçi iş fikirlerine sahip girişimcilere, ihtiyaç duydukları danışmanlık desteğine, uzman bilgisine ve iş ağı kurma fırsatlarına erişimi olan sağlıklı ve güvenli bir iş ortamı sunacağına olan inancımızı burada bir kez daha ifade etmek isterim. Yerel kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirerek, sağladıkları ürün ve hizmetlerle Osmaniye’miz için katma değer yaratacak olan girişimciler, bölge ekonomisinin gelişmesine de büyük katkı sağlayacaktır.

Vali Ömer Faruk Coşkun konuşmasının devamında, “8,3 milyon Avroluk bu büyük yatırım, girişimcilerimizin hem uygun fiziki alanlara hem de danışmanlık hizmetlerine ulaşmalarını sağlayacak. Sanayiye dayalı kalkınmamızın temel taşlarından biri olmaya aday Osmaniye İş Geliştirme Merkezi, ilimizin sanayi potansiyeline ulaşmasında önemli bir araç olacaktır. Bu vesileyle, Avrupa Birliği’nin ve ülkemizin ortak finansmanıyla hayat bulan bu Projenin uygulanması sırasında bizleri en iyi şekilde destekleyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza, Avrupa Birliği yetkililerine ve yereldeki tüm paydaşlarımıza teşekkürü borç biliyoruz. Kendilerine müteşekkiriz. Osmaniye’mizin kalkınmasına ivme kazandıracak olan bu projenin, bölgemizdeki girişimcilik kültürünün gelişimine ve yetişmiş iş gücünün üretime yönlendirilerek başarılı işletmelerin kuruluşuna öncülük edeceğine inanıyorum. Osmaniye’nin girişimci ruhunun bu projeyi başarıya dönüştürecek beşeri sermayeyi sağlayacağına emin olarak, Osmaniye halkının üretkenliğinden ve girişimcilik isteğinden güç alan bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür eder, İŞGEM’in Osmaniye’mize ve tüm girişimcilerimize hayırlı olmasını temenni ederim” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Osmaniye İŞGEM Müdiresi Gaye Yalpa Osmaniye İŞGEM hizmetleri konulu bir sunum yaptı.

Seminerin öğleden sonraki bölümünde ise KOSGEB Osmaniye İl Müdürlüğü KOBİ Uzman Yardımcısı Mustafa Kurt ‘KOSGEB: KOBİ’ler için Destek Programları’, DOĞAKA Osmaniye Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Erdinç Kadıoğlu ‘DOĞAKA: KOBİ’ler için Destek Programları’, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hikmet Maraşlı ‘Yalın Girişimcilik: Kaynakların Etkili Kullanımı’, KGF Adana Şube Müdürü Celal Altuntaş ‘Kredi Garanti Fonunun Girişimcilere Sağladığı Fırsatlar’, Uluslararası Finans Uzmanı Ian Jones ‘Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki KOBİ’ler için sağladığı Fon Kaynakları’, Founder Institute İstanbul Direktörü Ali Erhat Nalbant ‘Girişimci Rekabete Nasıl Girmeli?’ konulu sunumlarını gerçekleştirecekler.
Sosyal Medya'da Paylaş
Facebook Yorumları