Yazıklar olsun..Engelli kızın cesedi 4 saat evinde bekletildi

Osmaniye'de bu sabah saatlerinde yaşamını kaybeden bedensel engelli 12 yaşındaki kız çocuğunun cesedi, ikametinde saatlerce ölüm raporunu ve...

Yazıklar olsun..Engelli kızın cesedi 4 saat evinde bekletildiOsmaniye'de bu sabah saatlerinde yaşamını kaybeden bedensel engelli 12 yaşındaki kız çocuğunun cesedi, ikametinde saatlerce ölüm raporunu verecek doktoru bekledi.

Olay bu sabah saat 08.30 sıralarında Yunus Emre Mahallesi 14523 Sokaktaki ikamette meydana geldi. Baba Latif  ve anne Sevgi Canpolat'ın biri erkek 4 çocuklarından en büyüğü olan Emine Canpolat, sabah saatlerinde yaşamını kaybetti. Aile yakınları çocuğun defni için Belediye Cenaze hizmetlerine haber verdi. Belediye görevlisi çocuğa ölüm raporu verilmeden cenazenin alınamayacağını söylemesi üzerine sağlık görevlileri ile irtibata geçildi. İddiaya göre defin nöbet listesindeki doktorun raporlu olmasından dolayı yaklaşık 4 saat cenaze bekletildi. Küçük çocuğun dayısı Alper Dinçer, "Cenaze hizmetlerini aradığımızda, bize 'Nöbetçi tabip rapor tutması lazım, biz cenazeyi alamayız' dediler. Hastaneyi aradık ve nöbetçi doktor gelecek derken, nöbetçi tabip kendi kendine rapor almış tabip yok. Saat 12 oldu ve halen rapor tutacak tabibi bekliyoruz. 112'yi aradık onlar 'bizim görevimiz değil onu almak' diyorlar. Biz çaresiziz. Belediye görevini yaptı cenaze çadırını kurdu, sandalyesini getirdi biz halen bekliyoruz ki cenazemizin raporu tutulsun da şu sıcakta cenaze defnedilsin, yoksa cenazemiz kokacak. Eğer gereken yapılmıyorsa bu doktorla biz sağlık bakanlığına da gereken müracaatı yapmayı biliriz. Bu işle ilgili nöbetçi doktor değil de, sağlık ocağında izinli olan doktor gelip rapor tuttu" dedi. Cenaze ölüm raporunun tutulmasından sonra küçük çocuğun cenazesi Belediye Cenaze aracıyla alınarak defnedilmek üzere Asri mezarlığına götürüldü.

Dr. Hayri Sarı’dan olayla açıklama

Defin nöbet listesindeki sıralı görevli olan; Dr.Abdurrahman AKINCI isimli 112 Osmaniye Sağlık İl Müdürü doktorlarından Raporlu olduğunu telefonla tarafıma bildiren Sayın Düccane Dinçer Bey'e hemen en kısa sürede Halk Sağlığı Müdürlüğü hekimlerimizden çok hızlı bir şekilde görevlendirip en kısa sürede defin raporunu düzenlettirdik.Düccane Dinçer Bey defin raporunun düzenlendiğini "Allah sizden razı olsun"diyerek tarafıma tekrar bildirdi.Konu ile ilgili Sağlık İl Müdürü Dr.Mehmet Cingöz Bey'i bilgilendirip defin raporu düzenlemeyen raporlu hekim Hakkında idari işlem başlatacağımızı tutanak tutacağımızı bildirdik. Saygılarımla. 

Haber: İbrahim EMÜL/OSMANİYE
Sosyal Medya'da Paylaş
Facebook Yorumları