Verem konusunda yapılacak çalışmalar belirlendi

Osmaniye Halk Sağlığı Müdürlüğü Verem Kontrol Kurul Toplantısı ve Aktif Tüberküloz Sürveyans Toplantısı gerçekleştirildi.

Verem konusunda yapılacak çalışmalar belirlendiOsmaniye Halk Sağlığı Müdürlüğü Verem Kontrol Kurul Toplantısı ve Aktif Tüberküloz Sürveyans Toplantısı gerçekleştirildi.
Osmaniye'de ki verem hastalarının erken teşhis ve tedavisinin önemine, sağlıklı olan bireylere verem enfeksiyonun yayılmaması için gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik gerçekleştirilen toplantıda izlenecek yol belirlendi.
Halk Sağlığı Müdürlüğü Toplantı Salonunda, Dr. Ü.Dilek Kutluca Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol Programları Şube Müdürü Filiz uçar, Toplum Sağlığı Merkezi Başkanları, Tüberküloz İl Koordinatörü Dr. Merve Bayramoğlu, Kamu ve Özel Hastane Temsilcileri, Osmaniye Verem Savaş Derneği Başkanı katıldı.
Gerçekleştirilen toplantıda Verem hastaları konusunda Osmaniye'de yapılacak çalışmalar hakkında izlenecek yol belirlendi. Hastalara yönelik yapılacak çalışmalar ise şu şekilde belirlendi:
Verem hastalarının erken teşhis ve tedavisinin önemine, sağlıklı olan bireylere verem enfeksiyonun yayılmaması için gerekli tedbirlerin alınmasına ve eğitimlerin yapılmasına, "Doğrudan Gözetimli Tedavi" uyum ve takibinin sağlanması için psikolog ve sosyal çalışmacının görev aldığı komisyon tarafından tedaviye uyum sağlamayan tüberküloz hastalarının DGT (Doğrudan Gözetimli Tedavi )'ye uyumunun sağlanmasına, Kamu ve Özel Hastanelerde Tüberküloz teşhisi konan hastalara HIV testi yapılarak 014 formalarının eksiksiz doldurularak ve gizlilik ilkesine uyularak Toplum Sağlığı Merkezlerine gönderilmesinin sağlanmasına, Aktif Tüberküloz Sürveyansı kapsamında; Tüberküloz tanısı konulan hastanelere, Aktif Sürveyans çalışmasını yerinde görmek amacı ile 2 aylık periyotlar halinde gidilmesi kararının devamına karar verilmiş olup; bir sonraki İl Verem Kontrol kurulu ve Aktif Tüberküloz Sürveyans Toplantısının, Mayıs 2017 ‘de Müdürlüğümüz Toplantı Salonunda yapılmasına karar verilmiştir. Kasım Karadağ
Sosyal Medya'da Paylaş
Facebook Yorumları