Toroslar EDAŞ'tan elektrik hatlarındaki kuş ölümlerine yalıtımlı hat ile önlem

Toroslar EDAŞ, elektrik nakil hatlarındaki kuş çarpılmalarını, yaklaşık yarım milyon liralık bir yatırımla devreye aldığı 'Yüksek Gerilim Havai Hat İzolasyonu Projesi' ile 2017 yılından bu yana önlüyor.

Toroslar EDAŞ'tan elektrik hatlarındaki kuş ölümlerine yalıtımlı hat ile önlemTOROSLAR, MERSİN (DHA) - Toroslar EDAŞ, elektrik nakil hatlarındaki kuş çarpılmalarını, yaklaşık yarım milyon liralık bir yatırımla devreye aldığı 'Yüksek Gerilim Havai Hat İzolasyonu Projesi' ile 2017 yılından bu yana önlüyor. Akıma kapılma kaynaklı kuş ölümleri ve buna bağlı enerji kesintileri yüzde 76 oranında azaldı.

Toroslar Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (Toroslar EDAŞ) faaliyet gösterdiği Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin ve Osmaniye'de başlattığı elektrik nakil hattı yalıtımı projesiyle kuş çarpılmalarının önüne geçiyor. Özellikle kuş göçlerinin arttığı dönemlerde, kuşların elektrik dağıtım hatlarına konarak akıma kapılmalarını engellemeyi amaçlayan Toroslar EDAŞ, 2017 yılında 'Yüksek Gerilim Havai Hat İzolasyonu Projesi'ne başladı. Toroslar EDAŞ, yaklaşık 500 bin liralık bir yatırımla hayata geçirdiği projeyle, kuşların konarak akıma kapılabileceği elektrik dağıtım hatlarının ilgili noktalarına, Doğa Derneği ile sürdürdüğü koordinasyon çerçevesince yalıtkan malzeme montajını tamamladı.

YÜZDE 76 ORANINDA İYİLEŞME

Bakım çalışmaları kapsamında hatlardaki izolatör, jumper ve iletken gibi dağıtım hattı unsurlarının tehlikeli kısımlarını da yalıtan Toroslar EDAŞ, 2017 yılından bu yana akıma kapılma kaynaklı kuş ölümlerini ve buna bağlı enerji kesintilerini yüzde 76 oranında azaltmayı başardığını açıkladı. Şirket, projenin başarıya ulaşması üzerine ilgili malzemeleri stoklarında depolayarak hem bakım çalışmalarında hem de yeni tesis edilecek hatlarda bu yalıtkan malzemeleri kullanmaya devam ediyor.


Demirören Haber Ajansı - Ekonomi Haberleri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: "Yer altı doğal gaz depolarımızın 4'te 3'ünü doldurduk. İnşallah önümüzdeki haftalarda da tamamını...
Sosyal Medya'da Paylaş
Facebook Yorumları