TARIM İŞÇİSİ OLARAK ÇALIŞTIRILMAK İÇİN ALIKONULAN KAÇAK GÖÇMENLER KURTARILDI

OSMANİYE'de polisin yol uygulamasında durdurarak arama yaptığı hafif ticari araçtan Suriye uyruklu 8 kaçak göçmen ve 2 sığınmacı çıktı.

TARIM İŞÇİSİ OLARAK ÇALIŞTIRILMAK İÇİN ALIKONULAN KAÇAK GÖÇMENLER KURTARILDI

Emniyet Müdürlüğü Suriye Adana Tarım Güncel Adana

OSMANİYE'de polisin yol uygulamasında durdurarak arama yaptığı hafif ticari araçtan Suriye uyruklu 8 kaçak göçmen ve 2 sığınmacı çıktı. Kaçak göçmenlerin paraları ile telefonlarını aldıktan sonra farklı evlerde zorla tuttukları, tarım işçisi olarak çalıştırmak için Adana'ya götürdükleri ve serbest bırakma karşılığında bin 200 Dolar istedikleri belirlenen sığınmacılar A.Ş. ile M.R. gözaltına alındı.

Osmaniye İl Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri E-90 Otoyolu'nda şüphe üzerine bir hafif ticari aracı durdurdu. Araçtan Suriye uyruklu 10 kişi indi. Bunlardan ikisinin geçici koruma kimlik belgesi olan A.Ş. ve M.R. olduğu belirlenirken, 8'inin ise ülkeye kaçak yollarla girdiği öğrenildi.

Tercüman aracılığıyla ifadeleri alınan kaçak göçmenler, ülkeye girdikten sonra Gaziantep'te insan kaçakçılığı yapan bir şebeke tarafından kaçırıldıklarını öne sürdü. Zorla tutuldukları evlerde insani ihtiyaçlarının karşılanmadığını, paraları ile telefonlarının alındığını, tehdit edilerek araca bindirildiklerini ve tarım işçisi olarak çalıştırılmak üzere Adana'ya götürüldüklerini aktaran kaçak göçmenler, serbest kalmaları için de kişi başı bin 200 Dolar istediklerini dile getirdi.

A.Ş. ve M.R. gözaltına alındı, kaçak göçmenler ise yemek ve su verildikten sonra sınır dışı işlemleri için İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne teslim edildi.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan A.Ş. ve M.R. sevk edildikleri adliyede çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı
Sosyal Medya'da Paylaş
Facebook Yorumları