Suriyelilere Yönelik 'Üreme Sağlığı' Projesi

OSMANİYE Halk Sağlığı Müdürlüğü'nce, 'Çadırkentte Yaşayanların Üreme Sağlığı Hizmetlerinin Güçlendirilmesi' konulu bir proje hazırlandı.

Suriyelilere Yönelik 'Üreme Sağlığı' Projesi

Doğu Akdeniz Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Osmaniye

OSMANİYE Halk Sağlığı Müdürlüğü'nce, 'Çadırkentte Yaşayanların Üreme Sağlığı Hizmetlerinin Güçlendirilmesi' konulu bir proje hazırlandı. Projeyle, 18 yaş üstü 4 bin 26 Suriyeli üreme sağlığı konusunda bilinçlendirilecek.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı işbirliği ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (DOĞAKA) desteği ile hazırlanan proje hakkında bilgi veren İl Halk Sağlığı Müdürü Hayri Sarı, üreme çağındaki kadın ve erkek Suriyelileri bilinçlendirip planı oluşturacaklarını belirterek şunları söyledi:

"Projemiz, çadır kentte yaşayan üreme çağındaki kadın ve erkeklerin üreme sağlığı hakkındaki bilgi düzeylerini, tutum ve davranışlarını değerlendirme, toplanan verileri analiz etmek ve ayrıca bu bulgular ışığında bir eylem planı oluşturmak. DOĞAKA tarafından desteklenecek projede çadır kentte misafir edilen 18 yaş üstü aktif üreme çağında olan 4 bin 26 kişinin üreme sağlığı konusundaki tutum ve davranışlarının değerlendireceğiz. Anket formu ile toplanacak veriler istatistik programında bilimsel olarak değerlendirilecek. Çıkan analiz sonuçları bilimsel bir rapor haline getirilerek anne ve bebek ölümlerinin azaltılması, sakat doğumlar ve zor gebeliklerin önlenmesi amacıyla bir eylem planı hazırlanacaktır."

- Osmaniye
Sosyal Medya'da Paylaş
Facebook Yorumları