Serbest kıyafet eylemimiz devam ediyor

Osmaniye Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Mahmut Kahraman, çağ dışı kılık-kıyafet yönetmeliği kaldırılıncaya kadar eyleme devam edileceğini belirtti.

Serbest kıyafet eylemimiz devam ediyorOsmaniye Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Mahmut Kahraman, çağ dışı kılık-kıyafet yönetmeliği kaldırılıncaya kadar eyleme devam edileceğini belirtti.
Kahraman, yaptığı açıklamada, çağ dışı yönetmeliğin erkek kamu görevlileri için öngördüğü kısıtlama ve yasaklamaların sürdüğünü bildirdi.
Sendika olarak 2013 yılından beri serbest kıyafetle iş yerlerine gitme eylemi dolayısıyla şimdiye kadar herhangi bir olumsuzluk yaşanmamasına rağmen, bazı mülki idare amirlerinin işgüzarlık yaptıklarına, sendikal kararın gereğini yerine getiren üyelere yönelik olumsuz tavırlar içerisine girdiklerine şahit olduklarını aktardı.
Pantolonun kumaşı, kazağın yakası, ayakkabının topuk boyu, ense tıraşı ve bıyıkla ilgilenen bir yönetmeliği, antidemokratik dayatmayı kabul etmediklerini ifade eden Kahraman, şunları kaydetti:
Eğitimin niteliği, öğretmenin verimliliği ile ilgilenmek varken kıyafetin tam tekmilliği ile gündem tutan yönetim anlayışını çağ dışı buluyoruz. Bu hassas süreçte kılık-kıyafeti OHAL'e has çıkarılmış özel uygulamaların kapsamına almak, buna alet etmek, bunun için çıkarılmış kanunları ters yüz etmek olacaktır. Bu konuda tuhaf yaptırımlar uygulamaya çalışanlar şunu bilsin ki, darbe ürünü kılık-kıyafet yönetmeliğini takmama konusunda kararlıyız. Öğrencilerin serbest kıyafet hakkının olduğu yerde, öğretmene, kamu çalışanına ‘ne giyeceğine karar veremeyen insan' muamelesi yapılmış olması kabul edilebilir bir şey değildir.
Kahraman, sendika olarak, kamu görevlilerine yönelik kısıtlama ve yasakların da kaldırılması amacıyla başlattıkları sivil itaatsizlik eylemine devam kararı aldıklarını, bu karar doğrultusunda, kamu görevlileri kılık-kıyafet özgürlüğüne kavuşuncaya kadar kararlılıkla eyleme devam edeceklerini sözlerine ekledi. Okan Çenet
Sosyal Medya'da Paylaş
Facebook Yorumları