Osmaniye'de "Zeytinle Yeşeren Umutlar" Projesi

Osmaniye'de, Köyyeri Köyü için hazırlanan “Zeytinle Yeşeren Umutlar' projesi, BTC'nin desteğiyle hayata geçirildi.

Osmaniye'de

Gemlik İbrahim Sağlam Osmaniye

Osmaniye'de, Köyyeri Köyü için hazırlanan "Zeytinle Yeşeren Umutlar" projesi, BTC'nin desteğiyle hayata geçirildi.

Köyyeri Köyü'nde düzenlenen törenle 10 bin adet zeytin fidanının üreticilere teslim edildiğini belirten Osmaniye Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Sağlam, "BTC Sürdürülebilir Kalkınma Girişimi Küçük Destek Fonu (KDF) kapsamında Zeytinle Yeşeren Umutlar" isimli proje BTC tarafından desteklenmeye hak kazanmıştır. Projenin toplam bütçesi 150 bin 250 lira olup BTC tarafından sağlanan hibe miktarı 30 bin liradır" dedi.

Fidanların bölgenin en büyük zeytin fidanı üreticisi olan Hatay'dan temin edildiğini ifade eden Sağlam, "Proje kapsamında sertifikalı bir adet Gemlik çeşidi zeytin fidanı KDV dahil 6 TL'ye satın alındı. Proje sonucunda Köyyeri Köyü'nde susuz, kıraç arazilere 10 bin adet bir yaşında sertifikalı Gemlik çeşidi zeytin fidanı dikilmesi sağlanacak. Bu sayede çiftçilerimiz 357 dekar kapama zeytin bahçesi tesis edecekler. Proje ile üretim maliyeti düşük, katma değeri yüksek, kolay pazarlanabilen, ilimizin toprak ve iklim özelliklerine uygun bir tarım ürünü olan zeytinin Köyyeri Köyümüz genelinde yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi ve böylelikle ürün çeşitliliği sağlanarak çiftçilerin gelirlerinin arttırılması sağlanacak" diye konuştu.

Sağlam, projenin ayrıca Osmaniye İli Tarım Strateji ve Eylem Planında yer alan ve 3. hedef olan "Zeytin üretimindeki dalgalanmayı azaltmak için uygun zeytin çeşitlerini belirlemek ve bu kapsamda 200 bin adet zeytin fidanı dikmek" hedefinin desteklenmesi bakımından önemli olduğunu kaydetti. - OSMANİYE
Sosyal Medya'da Paylaş
Facebook Yorumları