Osmaniye'de Fenilketonüri Hastalarına Glutensiz Gıda ...

-

Osmaniye Belediyesi, il genelinde bulunan fenilketonüri hastalarına düşük proteinli glutensiz gıda yardımı yapmaya devam ediyor.

Osmaniye'de Fenilketonüri Hastalarına Glutensiz Gıda ...Yürütülen çalışmalar sonucu fenilketonüri teşhisi konulan 35 hastaya Osmaniye Belediyesi tarafından düşük proteinli glutensiz gıda kolisi veriliyor. Her ay 35 koli olmak üzere bir yıl içerisinde toplam 420 koli düşük proteinli glutensiz gıda paketi hazırlanarak düzenli olarak Osmaniye Belediyesi tarafından ailelerin evlerine dağıtılıyor.

Fenilketonüri hastalığı bulunan çocukların ve ailelerin her zaman yanlarında olduğunu belirten Belediye Başkanı Kadir Kara; "Fenilketonüri hastalığı çölyak hastalığına göre biraz daha ileri düzeyde olan bir hastalık. Her ailemizin imkânı bu çocuklarımızın ihtiyaçlarını ve onların özel yiyeceklerini karşılamakta yeterli güce sahip olamıyor. Biz yerel yönetim olarak bu destekleri imanımız, inancımız ve kardeşlik hukukumuz adına yavrularımızın, değerli ailelerinin her aşamada elinden tutmak, çocuklarımızın yaşama daha güvenle ve gülerek bakmasını sağlayabilmek açısından her şeyi yapmak zorundayız. Bundan sonraki süreçte imkânlar ve kaynaklarımız ölçüsü içerisinde her zaman yanlarındayız. Yapılan bu yardımlardan asla kısıtlamalar olmayacak. Yetişebildiğimiz noktaya kadar hiçbir tereddütleri olmasın. Üzülmelerini istemiyorum. Yavrularımıza şifalar niyaz ediyorum. Kıymetli ailelerine Cenab-ı Mevla'dan güç niyaz ediyorum.Allah'ın izniyle Osmaniye Belediyesi olarak her zaman yanlarında olacağız."ifadelerini kullandı.

Fenilketonüri hastalığı ile ilgili bilgiler veren Osmaniye Gönüllü Temsilcisi Sariye Talmaç; "Osmaniye Belediyesi, Fenilketonüri hastalarına Türkiye'de tek yardım yapan belediye. Bu gıdalar bizler için çok önemli. Gıdalarımız çok pahalı. Osmaniyede 35 tane hastamız var. Belediyemiz bizlere düzenli olarak her ay gıda yardımı yapıyor. Belediye Başkanımız Kadir Kara'ya ve tüm emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum." İfadelerini kullandı.

Üniversite öğrencisi Fenilketonüri hastalığı bulunan Handan Gür ; "Daha önce birçok ürünü tedarik edemiyorduk. Osmaniye Belediyesi bu yardımları başlattı. En çok yaşadığımız temel gıda ve un sıkıntımız oluyordu. Onları da Belediyemiz karşılıyor. Tüm emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum." İfadelerini kullandı.
Sosyal Medya'da Paylaş
Facebook Yorumları
Görüş Bildir