Karaçay'a Sahip Çık" Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Osmaniye Sevdalıları Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (OSEV), Osmaniye'nin can damarı olan Karaçay Deresi üzerinde faaliyetini sürdüren taş ocağının çevreye verdiği zararları gündemde tutmak ve son gelişmeler hakkında bilgi vermek üzere, 'Karaçay'a Sahip Çık' isimli bir program düzenledi.

Karaçay'a Sahip ÇıkOsmaniye Sevdalıları Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (OSEV), Osmaniye'nin can damarı olan Karaçay Deresi üzerinde faaliyetini sürdüren taş ocağının çevreye verdiği zararları gündemde tutmak ve son gelişmeler hakkında bilgi vermek üzere, "Karaçay'a Sahip Çık" isimli bir program düzenledi.

Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra, 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanlar için okunan Kur'an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Programın açılış konuşmasında Osmaniye Kent Konseyi Başkanı Hayrettin Aslan, "Karaçay için imza kampanyası başlattık ama yeterli değil. Toplum olarak da bu konunun takipçisi olmamız gerekiyor." dedi.

Araştırmacı Mehmet Çevik ise, "Bu bölge, Osmaniye'nin en önemli bölgelerinden birisi. Osmaniye'nin akciğeridir. Karaçay üzerine yapılan taş ocağı bu vadiyi toz içerisinde bırakacak ve susuz bırakarak ormanlarımızın yok olmasına neden olacak. Bu bölgeye has bitkilerin ve yaban hayatının yok olmaması için taş ocağına karşıyız. Bölgede, Amasya Kumotu, Amanos Havacivaotu, Salkım Sarıbaş, Hatay Dolaması, Güzel Hatmi, Yaş Lale gibi ender bitkiler ile Doğu Kayını, Bodur Ardıç gibi ağaç türleri ve Çokgözlü Hatay Mavisi isimli kelebek türü yaşıyor. Taş ocağı, bunların yok olmasına sebep olacak." şeklinde konuştu.

OSEV Başkanı Selahattin Arpacı da, çalışmalar hakkında bilgi vererek, şunları söyledi: "Karaçay'ın yok olmaması için dava açarak yasal ortama taşıyacağız. Bu işin yasal takibi için 8 avukattan oluşan bir komisyon kurduk. Orman Genel Müdürlüğü'ne dilekçe vererek, taş ocağına verilen ruhsatın iptalini istedik. Belediyeye de dilekçe vererek, bu su havzasının yok edilmemesi adına meclis çatısı altında bir yetki verilmesini istedik. Mücadelemiz devam ediyor. Bu alanın sit alanı olarak taş ocağının ruhsatın iptalini istiyoruz. Sizlerden ricam, ormanlarımızın yok olmaması için daha duyarlı davranmanız."

Programa, İl Kültür Müdürü Garip Yıl, Engelliler Platformu Başkanı Haydar Aktürk, Kızılay Şube Başkanı İsmet İpek, Belediye Meclis Üyeleri, Mahalle Muhtarları, Siyasi Parti temsilcileri ve vatandaşlar da katıldı.
Sosyal Medya'da Paylaş
Facebook Yorumları