Elektrik Santralleri Toplu Açılış Töreni

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadele konusunda, 'Terör örgütlerinin hakkından gelmek bizim için kolaydır.

Elektrik Santralleri Toplu Açılış Töreni

Osmaniye Beştepe PKK Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadele konusunda, "Terör örgütlerinin hakkından gelmek bizim için kolaydır. Fakat şu gerçeğin de elbette farkındayız, karşımızdaki PKK sadece 3-5 bin teröristten ibaret değildir, karşımızdaki DEAŞ sadece belli sayıdaki teröristten ibaret değildir, karşımızdaki FETÖ sadece ortada gözüken hainlerden ibaret değildir, karşımızdaki DHKP-C sadece bünyesindeki birkaç yüz militandan ibaret değildir. Bu örgütlerin tamamının da gerisinde farklı güçler, destekler, projeler vardır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Elektrik Santralleri Toplu Açılış Töreni'ndeki konuşmasında, yenilenebilir enerji konusundaki kaynaklara dikkati çekerek, bunlardan birinin de çöp olduğunu belirtti.

Bugün açılışı yapılan 18 biyokütle enerji tesisinden büyük bir bölümünün üretimini çöpten yaptığını, fabrikaların atık ısılarından ve hayvansal atıklardan enerji üreten santraller olduğunu vurgulayan Erdoğan, yatırımcıları kutladı.

Erdoğan, jeotermal kaynakların turizmle birlikte ısıtma ve elektrik enerjisi üretiminde de kullanılmasını isteyerek, şunları söyledi:

"Bugün açılışını yaptığımız 11 jeotermal enerji tesisi bu alanda da önemli mesafe kaydetmeye başladığımızı gösteriyor. Doğalgaz santralleri elektrik enerjisi ihtiyacımızın karşılanmasında ciddi öneme sahipler. Özellikle yoğun enerji talebi olan bölgelerimize kurulan 23 santrali bugün hizmete açıyoruz. Her birinin gerisinde ciddi bir yatırım ve emek bulunan 158 tesisi böylece ülkemize kazandırmış oluyoruz. Bu tablo ülkemiz için gerçekten çok çok önemli."

"Karşımızdaki PKK sadece 3-5 bin teröristten ibaret değildir"

Türkiye'nin terörle, terör örgütleriyle ve ihanet çeteleriyle yolundan çıkartılamayacak, hedeflerinden uzaklaştırılamayacak bir ülke olduğuna dikkati çeken Erdoğan, "Terörle mücadele etmek, terör örgütlerinin hakkından gelmek bizim için kolaydır. Fakat şu gerçeğin de elbette farkındayız, karşımızdaki PKK sadece 3-5 bin teröristten ibaret değildir, karşımızdaki DEAŞ sadece belli sayıdaki teröristten ibaret değildir, karşımızdaki FETÖ sadece ortada gözüken hainlerden ibaret değildir, karşımızdaki DHKP-C sadece bünyesindeki birkaç yüz militandan ibaret değildir. Bu örgütlerin tamamının da gerisinde farklı güçler, destekler, projeler vardır." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti devletinin terör örgütü PKK'yı ilk terör eylemine başladığı 1984 yılından bu yana ortalama terörist sayısı bakımından en az 6-7 defa tamamen yok ettiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

"Ama PKK hala ortada, çünkü bir takım güçler bu örgütün bitmesini, ülkemizin kalıcı bir huzur, istikrar ve güvene kavuşmasını istemediler, istemiyorlar. PKK'nın Kürt kardeşlerimiz adına terör estirmesi için ortada makul hiçbir sebep, hiçbir gerekçe yoktur. Tam tersine Kürt kardeşlerimizin bu terör örgütüne karşı olan tepkileri, nefretleri, isyanları hepimizden daha fazladır. Çünkü örgütün en çok kanlarını döktüğü, hayatlarını zindana çevirdiği insanlar Kürt kardeşlerimizdir. Dikkat ediniz PKK tarihinin en şiddetli saldırılarını bu dönemde gerçekleştiriyor. DEAŞ denilen örgüt hiçbir sebep olmadığı halde sürekli ülkemizde eylem arayışı içerisinde. Bunların İslam'la filan yakından uzaktan alakası yok, bunu bilesiniz. DHKP-C gibi örgütler ülkemizin terörle hiç ilgisi olmayan bölgelerinde, şehirlerinde eylem yapmak için fırsat kolluyorlar. Feto ihanet çetesi dünyanın dört bir yanında elindeki tüm imkanları ve kaynakları ülkemiz aleyhinde faaliyet göstermek için kullanıyor. Tüm bu faaliyetlerin ortak özelliği yapanlara en küçük bir faydası dokunmayan, sadece ve sadece ülkemizi sıkıntıya sokmayı amaçlayan eylemler olmasıdır."

"Komşunun iki gözü çıksın mantığıyla bir husumet politikası yürütüyorlar"

Bazı ülkelerin terör konusunda kendi geleceklerini tehlikeye atmaktan dahi çekinmediğini belirten Erdoğan, konuşmasını anlattığı bir hikayeyle sürdürdü:

"Eskiden bir şehirde haset mi haset, hasis mi hasis birisi yaşarmış. Hasetliği yüzünden komşularıyla da arası açık. Bu mesele şehrin yöneticisinin kulağına kadar gitmiş. Yönetici bu kişiyi çağırmış ve kendisine şunu teklif etmiş, sana ne dilersen ben onu vereceğim ama bir şartım var, istediğin şeyin iki katını da komşuna vereceğim. Bir süre düşünen o haset kişi talebim bir gözümün çıkartılmasıdır demiş. Şaşıran yönetici haset kişiye talebinin sebebini sorunca aldığı cevap manidarmış. Maksat komşunun iki gözü çıksın. Evet şu anda pek çok çevre pek çok ülke Türkiye'ye karşı maksat komşunun iki gözü çıksın mantığıyla bir husumet politikası yürütüyorlar. Türkiye ayağa kalkmasın, Türkiye belini doğrultmasın, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmasın. İsteseniz de istemeseniz de biz muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkacağız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batı dünyasının teröre verdiği desteğe değinerek, şu görüşlere yer verdi:

"Batı istediği kadar teröristi batı şehirlerinde barındırsın. Elini kolunu sallaya sallaya batı şehirlerinde dolaşsınlar. Ne yaparlarsa yapsınlar bumerang gibi bir gün dönecek onları da vuracak. Biz bin yıldır yaşadığımız bu coğrafyada nice badireler atlattık, nice sıkıntıların üstesinden geldik. İşte en son 15 Temmuz darbe girişimini Allah'ın lütfu ve milletimizin kahramanlığıyla akamete uğrattık. Allah'ın izniyle Türk milleti olarak bundan sonra da her türlü saldırıya göğüs gererek, her türlü tuzağı boşa çıkartarak yolumuza devam edeceğiz. Bugün bizi sıkıntıya sokmak için terör örgütlerine kucak açanlar, silah verenler, artık kendinizi gizlemeniz mümkün değil. Verdiğiniz silahlarla hepinizin adresini biliyoruz, kim kime ne silah veriyor."

"İki gözümüzü çıkarmaya çalışanlar sadece kaybettikleri gözleriyle kalacaklar"

PYD'nin ve YPG'nin terör örgütü PKK'nın yan kolu olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle dedi:

"Apaçık bunlar ortadayken hala siz bunu savunuyorsanız ve terör örgütü DEAŞ'ı bir başka terör örgütüyle yok edeceğim gibi safiyane bir yaklaşım ortaya koyuyorsanız kusura bakmayın bu dünyada bunu kimse yutmaz. ve yarın o örgütlerin hedefi haline gelmekten de kurtulamayacaklar. Bir başka ifadeyle bizim iki gözümüzü çıkarmaya çalışanlar sadece kaybettikleri gözleriyle kalacaklardır. Türkiye kendisine güvenen, inanan, yatırım yapan herkese bunun karşılığını kat ve kat fazlasıyla verecek potansiyele, imkana, niyete sahip bir ülkedir. Nitekim uluslararası yatırımcıların ülkemize olan ilgisini ne terör eylemleri ne darbe girişimleri ne iki gözümüze birden talip olan fesatçılar engelleyememiştir. Bugünkü toplu açılış törenimiz, vatanımızın öz evladı olan yatırımcılarımızın da ülkelerine sahip çıktıklarını gösteriyor."

Yatırım yapacak hiçbir iş adamının kararını ertelememesi çağrısında bulunan Erdoğan, "Ne güney komşularımızdaki sorunlar ne de terör eylemleri sizi tereddüde sürüklemesin. Unutmayın bu işlerde erken kalkan yol alır, erken harekete geçen avantaj kazanır. Yatırımlarıyla ülkelerine güvendiklerini, inandıklarını gösteren tüm iş adamlarımıza şükranlarımı sunuyorum." ifadesini kullandı.

Erdoğan, açılışı yapılan enerji tesislerinin hayırlı olmasını diledi, tesislerin ülkeye kazandırılmasında emeği geçenleri tebrik etti.

Notlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından Başbakan Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'la birlikte açılışları gerçekleştirdi.

Açılışı gerçekleştirilecek tesislerin üçünün bulunduğu iller olan Osmaniye, Kırıkkale ve Aydın'a video konferans bağlantısı yapıldı.

Osmaniye'ye yapılan canlı bağlantı sırasında, rüzgar türbinlerinin kanatlarını görmek isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgenin kuşların uçuş güzergahında olup olmadığını sordu. Daha sonra törende bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na seslenen Erdoğan, "Veysel Bey, kuşlar alıştılar, onlar da güzergahını biliyor maşallah." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırıkkale'ye yapılan bağlantıda da yapımı tamamlanan doğalgaz çevrim santralinin 840 megavat gücünde bir tesis olduğunu ifade etti. ?

Aydın'da yapımı tamamlanan jeotermal elektrik üretim tesisine yapılan bağlantıda ise Erdoğan, bugün tesisin 20 megavatlık kısmının açılışının yapıldığını, tamamının 100 megavatın üzerinde olacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışların ardından tüm tesislerin hayırlı olmasını temenni etti. Açılış törenine bazı bakan ve milletvekilleri de katıldı.

(Bitti)
Sosyal Medya'da Paylaş
Facebook Yorumları