Başbakan Yardımcısı Kaynak Açıklaması

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Gazze'ye Kurban Bayramı öncesi yeniden bir yardım gemisi ulaştırmayı planladıklarını belirterek, 'Yardım gemisiyle gönderdiğimiz gıda malzemeleri, ilaçlar Gazze'deki 1 milyon 600 insanımıza uzunca süre yetecek durumda.

Başbakan Yardımcısı Kaynak AçıklamasıBaşbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Gazze'ye Kurban Bayramı öncesi yeniden bir yardım gemisi ulaştırmayı planladıklarını belirterek, "Yardım gemisiyle gönderdiğimiz gıda malzemeleri, ilaçlar Gazze'deki 1 milyon 600 insanımıza uzunca süre yetecek durumda. Ama Eylül'de Gazze'de eğitim-öğretim başlıyor. İstiyoruz ki oradaki çocuklarımızın da eğitim materyallerini gönderelim." dedi.

Kaynak, AFAD tarafından Suriyeli sığınmacılar için kurulan barınma merkezini ziyaret ederek, Vali Kerem Al ve yetkililerinden bilgi aldı.

Brifing sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kaynak, kampta şu an 9 bin 41 kişinin yaşadığını söyledi.

Buradakilerin büyük çoğunluğunun Bayırbucak Türkmenleri olduğunu dile getiren Kaynak, "Şu an kampta eğitim çağındaki çocuklarımızın yüzde 90'ını ortaokul seviyesine kadar eğitiyoruz. Bu 4 yıllık süreçte bin 41 doğum, 167 ölüm gerçekleşmiş. Yine burada 240 özel himayeye muhtaç cocuğumuz var." diye konuştu.

Geçici barınma merkezi bulunan Osmaniye, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa gibi yerlerin iklimi nedeniyle çadır kentlerde yaşamanın zor olduğuna dikkati çeken Kaynak, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak dış politikamızı demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve toprak bütünlüğü sağlanmış bir Suriye'nin inşasını isteyen bir politika olarak izliyoruz. Bir yandan da ülkemizde kalan ve başlarına varil bombaları yağan bu insanlara sadece insani duygularla cinsine, ırkına, mezhebine bakmaksızın açık kapı politikası uygulamıştık. Ancak bu insanların bu şartlarda yaşamasının güç olduğunu da biliyoruz. Şuan barınma merkezlerimizde yaklaşık 250 bin insan yaşıyor. Kamplar dışında ise 2.5 milyon muhacir da ülkemizde devletimizin kendilerine sağladığı imkanlardan yararlanıyor. Bu kamp alanında 2016 yılı içinde 3 bin 352 adet iki katlı konteyner yapmayı planladık. Bu çadır kenti bir konteyner kente dönüştüreceğiz. Ayrıca barınma merkezimize 16 derslikli okul yapacağız. Ayrıca 2 sağlık ocağı, 2 cami, 1 rehabilitasyon merkezi, 2 çok amaçlı salon, 2 kütüphane, 6 market kuracağız. Türkiyede bir ilk olarak engelli kardeşlerimiz için Osmaniye'de bu barınma merkezinde 168 adet özel dizayn edilmiş konteyner yapacağız. Bu kampta tahmini 16 ila 17 bin arası insanın kalabilmesini planlıyoruz."

Kampta ve şehir merkezinde yaşayan muhacir genç ve yetişkinler için Osmaniye Valiliğiyle ortak meslek edindirme kursları açacaklarını ifade eden Başbakan Yardımcısı Kaynak, "Edindireceğimiz meslekler bundan sonra sürdürecekleri hayatta kendilerine fayda sağlasın. Burada kalırlarsa da dönerlerse de edindikleri meslek bir işe yarasın ve hem kendi hem ülke ekonomisine katkı versinler." dedi.

"AFAD kartı 100 liraya çıkarıyoruz"

Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak barınma merkezlerinde kalan muhacirlere aylık 85 lira yüklenen AFAD kartları verildiğini hatırlatan Kaynak, şunları söyledi:

"Barınma merkezlerinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak aylık 85 lira yüklediğimiz AFAD kartlarıyla muhacir kardeşlerimizin istediği gıdayı temin etmesini sağlıyoruz. Bugün Osmaniye cebeli berekettir, buranın bereketinden istifade ederek 85 lirayı 100 liraya çıkarıyoruz. Bu yüklediğimiz parayla bu kardeşlerimiz alışverişlerini rahatlıkla yapabilecek. Zaten Türkiye'de yaşayan 2 milyon 750 bin Suriyeli kardeşimizin sağlık ihtiyaçlarını devlet olarak biz karşılıyoruz. Bugüne kadar 18 milyon poliklinik hizmeti verilmiş. 800 bin cerrahi müdahalede bulunulmuş. Biz, insani merkezli çalışan bir hükümet olduğumuz için nerde bir mazlum, mağdur varsa ırkına, diline, cinsine bakmadan bu yardımları yapıyoruz. Türkiye sadece içinde barındırdığı 2 milyon 750 muhaciri değil Somali'de, Çad'da ve dünyanın birçok yerinde insani yardımlar yapıyor."

"Gazze'ye bir yardım gemisi daha göndereceğiz"

AFAD ve Kızılay'ın yurt dışına yaptığı yardım hizmetlerinin hız kesmeden sürdürüldüğünü ifade eden Başbakan Yardımcısı Kaynak, şunları kaydetti:

"En son bildiğiniz gibi Gazze'ye insani yardım gemisi göndermiştik. Son çalışmaları sorduğumda Güney Somali'ye bir yardım gemisi organize edildiğini öğrendim. Ayrıca Gazze'ye Kurban Bayramı öncesi yeniden bir yardım gemisi ulaştırmayı planlıyoruz. Daha önce giden yardım gemisiyle gönderdiğimiz gıda malzemeleri, ilaçlar Gazzedeki 1 milyon 600 insanımıza uzunca süre yetecek durumda. Ama Eylül'de Gazze'de eğitim-öğretim başlıyor. İstiyoruzki oradaki çocuklarımızın da eğitim materyallerini gönderelim. Ayrıca gemimizde ilaç ve Gazze'nin yeniden imarı ve yakın gelecekte kendi ayakları üzerinde durabilmesi için gerekli organizasyonu bu gemiden başlayarak yapalım istiyoruz. Cumhurbaşkanımızın yıllar önce "Nerede bir mazlum, mağdur varsa Türkiye orada olmalıdır" düsturuyla çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz."

Veysi Kaynak, konuşmasının ardından çadır kentte kalan Suriyelilerle bir araya gelerek, sığınmacılarla bir süre sohbet etti.
Sosyal Medya'da Paylaş
Facebook Yorumları