35 Yıldır Pamuk ve Yün Dövüyor

Osmaniye'de pamuk ve yün kabartmacılığı olarak bilinen 'hallaçlık' mesleğinin son temsilcilerinden Ali Yıldız, 3 kuşaktır sürdürülen ata mesleği ile teknolojiye meydan okuyor.

35 Yıldır Pamuk ve Yün Dövüyor

Osmaniye Ali Yıldız

ÜMİT KAHRIMAN - Osmaniye'de pamuk ve yün kabartmacılığı olarak bilinen "hallaçlık" mesleğinin son temsilcilerinden Ali Yıldız, 3 kuşaktır sürdürülen ata mesleği ile teknolojiye meydan okuyor.

Sabah erken saatlerde elinde tokmak, sırtında kirişiyle, sokak sokak dolaşıp pamuk ve yün kabartmacılığı yapan 54 yaşındaki Yıldız, üniversitede okuyan iki çocuğunun geleceği için işine dört elle sarılıyor.

Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, meslekte 35 yılı geride bıraktığını ve hallaççılığın yok olmasını istemediğini belirtti.

Kente bir elin parmak sayısını geçmeyecek kadar hallaç kaldığını ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:

"Bu işi babamdan öğrendim, o da dedemden öğrenmiş. Üç kuşaktır devam eden bu anlamlı mesleğe sahip çıkıyorum ancak gelişen teknolojiyle günümüz koşullarında atadan kalan bu meslek günden güne kan kaybediyor. Bu mesleği yaparken sokak sokak, köy köy iş bulana kadar geziyoruz. Tek mesleğimiz bu olduğu için sürdürmek zorundayız. Üniversite okuyan iki çocuğum var onların geleceği için elimden ne geliyorsa yapacağım."

Pamuklu yastık ve döşeklerin daha sağlıklı olduğunu savunan Yıldız, ortopedik yaylı yataklarda kauçuk sünger kullanımının işlerini olumsuz etkilediğini bildirdi.

Çukurova bölgesinde pamuk kabartmacılığının önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Yıldız, şunları aktardı:

"Yıllardır elimizde tokmak, sırtımızda kirişle ve kemane ile gezerek 'Pamuk attıran' diye bağırırız. Pamuğu, yünü olanların bahçesinde tezgahı kurarız. Elimizdeki tokmakla döşek, yorgan, yastık yünlü ve pamuklu ne varsa kabartıp eski haline getiririz. Yorgan ve yastıkların ne kadar yumuşak olması isteniyorsa pamuklarının da o kadar sık aralıklarla attırılması gerekir."

İşlerinin son yıllarda giderek azaldığını dile getiren Yıldız, bir evin kullandığı pamuğu kabartmanın yaklaşık 5 saat sürdüğünü ve yünleri kilosu 3 liraya taradığını kaydetti.
Sosyal Medya'da Paylaş
Facebook Yorumları