Hatay Turizm Stratejisi ve Eylem Planı Çalışmaları

-

Hatay Turizm Stratejisi ve Eylem Planı Çalışmaları Paydaş Toplantılarıyla başladı. Hatay ilinin sahip olduğu tarihi kültürel ve doğal
Hatay Turizm Stratejisi ve Eylem Planı Çalışmaları Paydaş Toplantılarıyla başladı.

Hatay ilinin sahip olduğu tarihi, kültürel ve doğal varlıkların sosyo-ekonomik kalkınmada daha etkin kullanılabilmesi hedeflenmektedir.

Bunun için Hatay’da sektörün mevcut durumunun ve potansiyellerin ortaya konması, bu potansiyelleri harekete geçirebilecek proje önerilerinin geliştirilmesi ve bu yolla turizmin bölge kalkınmasına katkısının artırılması beklenmektedir. Bu kapsamda 2012-2015 yıllarını kapsayan Hatay ili Turizm Stratejisi ve Eylem Planı çalışmasının yapılmıştı.

Planı ve plan kapsamında gerçekleştirilen ve gerçekleştirilemeyen faaliyetleri değerlendirmek, yeni strateji ve tedbirleri belirlemek amacıyla; ilçe bazlı çalıştaylar, anketler, GZFT Analizi vs. çalışmaların gerçekleştirileceği 2023 Hatay İli Turizm Stratejisi ve Eylem Planı hazırlanması planlanmaktadır.

2023 Hatay İli Turizm Stratejisi Eylem Planı’nın hazırlanması için Çukurova Teknokent A.Ş. ile DOĞAKA arasında bir sözleşme imzalanmış olup mevcut durum analizi çalışmalarına akademik ekibin koordinatörü Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Cihan Yavuz, DOĞAKA Hatay Yatırım Destek Ofisi ve Hatay İl Kültür Müdürlüğü çalışanları tarafından başlanılmıştır.

Bu kapsamda 16 Aralık Cuma günü DOĞAKA Yönetim Kurulu Salonunda Turizm acentaları, oteller ve turist rehberleriyle bir araya gelinmiş söz konusu paydaşların bölge turizminin ihtiyaçları, eksiklikleri, bölgenin gün yüzüne çıkmamış potansiyelleri hakkındaki düşünceleri öğrenilmiş, Hatay Turizmi ile ilgili projeksiyonları ve beklentileri hakkında bilgi alınmıştır.
Sosyal Medya'da Paylaş
Facebook Yorumları
Görüş Bildir