DOĞAKAdan Desteğiyle Hatay Mobilya Fuarına Yabancı Heyet

-

DOĞAKAdan Desteğiyle Hatay Mobilya Fuarına Yabancı Heyet Mobilyacılık sektörü sağladığı istihdam ve ihracat potansiyeli bakımından Hatay ilinin

DOĞAKAdan Desteğiyle Hatay Mobilya Fuarına Yabancı Heyet
DOĞAKAdan Desteğiyle Hatay Mobilya Fuarına Yabancı HeyetDOĞAKA’dan Desteğiyle Hatay Mobilya Fuarına Yabancı Heyet

Mobilyacılık sektörü sağladığı istihdam ve ihracat potansiyeli bakımından Hatay ilinin önde gelen sektörlerinden biridir. Özellikle mobilya aksesuar gruplarında Türkiye'de en çok üretimi gerçekleştiren il olan Hatay'da kurulacak olan Mobilyacılık Küçük Sanayi Sitesi, AB projesi sektörün gelişimine yönelik önemli adımlar olup üretim kapasitesinin artırılmasına neden olacaktır. Mobilyacılık sektörü artan üretim kapasitesini yeni pazarlara ulaşmak suretiyle artırmayı hedeflemektedir.

Söz konusu hedef doğrultusunda 12-20 Kasım 2016 tarihlerinde 1. Hatay Mobilya Fuarı gerçekleştirilecektir. Hatay ilinde gerçekleştirilen ilk fuar olacak organizasyonun, bir taraftan Hatay'ın sektördeki yurtiçi pazar payının artırılması, diğer taraftan yaklaşık 60 milyon dolar olan sektör ihracatında kısa vadede en az yüzde yirminin üzerinde bir artış sağlaması beklenmektedir.

Esasen yurtiçi nihai tüketicilere yönelik planlanan fuarın aynı zamanda ilin mobilya ihracatına katkı sağlaması amacıyla hedef ülke olarak belirlenen; KKTC, Gürcistan, Libya, Sudan, Filistin, Ürdün, Sırbistan ve Makedonya'dan oluşan bir alım heyeti bölgemize davet edilmiştir.

Ajansımız, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ve Marangozlar ve Hızarcılar Odası ile işbirliği içerisinde gerçekleştirileceği programda Hatay ürünü mobilyalarının yabancı mobilya ithalatçılarına tanıtılması ve ilimiz mobilya üreticileri ile birebir görüşmeler yaptırılması planlanmaktadır.

İlk olarak Gürcistan’dan gelen ve fuarı ziyaret eden 20 kişilik bir grup firmalarımızla birebir görüşmeler gerçekleştirdiler. Başarılı geçen görüşmelerin ardından mobilya üreticilerimiz Gürcistan’dan gelen mobilyacılardan siparişler aldılar.
Sosyal Medya'da Paylaş
Facebook Yorumları
Görüş Bildir