DOĞAKA Koordinasyonunda Düzenlenen Gıda Sektörünün

-

DOĞAKA Koordinasyonunda Düzenlenen Gıda Sektörünün Zirvesi WORLDFOOD ISTANBUL TURKEY 2016 Kapılarını Açtı DOĞAKA Koordinasyonunda İstanbul CNR
DOĞAKA Koordinasyonunda Düzenlenen Gıda Sektörünün Zirvesi WORLDFOOD ISTANBUL TURKEY 2016 Kapılarını Açtı

DOĞAKA Koordinasyonunda, İstanbul CNR EXPO Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenen, 24. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknoloji Fuarı - WorldFood Istanbul ve 31. Uluslararası Ambalaj, Paketleme ve Gıda İşleme Teknolojileri Fuarı - Ipack Turkey bugün kapılarını açtı.

WorldFood Istanbul’a 48 ülkeden Yurtdışı Alım Heyeti geliyor!

Sektör temsilcilerine uluslararası alanda, yeni satın alma, iş geliştirme, yeni iş ve işbirliği fırsatları yaratılması amacıyla düzenlenen ve bu yıl 48 ülkenin katılımıyla gerçekleşmektedir. Ajansımız koordinasyonunda, Hatay ilimizi temsilen 7 firmamız, Kahramanmaraş ilimizi temsilen 4 firmamız ve Osmaniye ilimizi temsilen 3 firmamız olmak üzere toplamda 14 firmamızın katılımlaroyla, T.C. Ekonomi Bakanlığı “Yurtdışı Alım Heyetleri Programı”nın yanı sıra, ITE Turkey ev sahipliğinde Afrika ve hedef pazarlardan da alım heyetleri ağırlayarak bugün kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Açılış konuşmalarını yapan ITE Turkey Hızlı Tüketim & Enerji Grup Direktörü Atilla Marangozoğlu; “Türk gıda sektörünün her geçen gün gelişmesi ve bir adım daha ileriye taşınması hedefi, fuarlarımıza olan ilgiyi her geçen gün daha da arttırıyor. Ayrıca ambalaj sektörüne en çok talep gösteren gıda sektöründeki büyüme ve gelişmeler; gıda işleme sanayisinin de önemini her geçen gün ileriye taşıyor. Bu bağlamda fuarlar; sektör profesyonellerine, yeni pazarlara ulaşmaları için yurtiçi ve uluslararası iş birliği fırsatlarının görüşüleceği iş platformu sunuyor. Bu yıl 131 milyon dolar ihracat rakamına ulaşılan Kenya, DEİK Türkiye – Afrika İş Konseyleri işbirliği ile gerçekleşen “Konuk Ülke Projesi” kapsamında ağırlanıyor. Çay ve kahve başta olmak üzere tropik meyveler, mısır, şeker, bezelye ve patates ihracatında dünyada önemli bir paya sahip olan Kenya’nın “Konuk Ülke” olarak ağırlanmasının iki ülke arasındaki gıda sektörü ticaretinin büyümesinde etkili olacağına inanıyoruz” dedi.

Bu yıl pek çok yeniliği beraberinde getirmekte olan WorldFood Istanbul’da; Konuk Ülke Kenya Toplantısı, Retail Center Etkinlikleri, ColdChain Expo Eurasia ve WorldFoodTech Özel Bölümleri, Yurtiçi ve Yurtdışı Alım Heyetleri İkili Görüşmeleri ve fuar süresinde yoğun bir programda gerçekleşecektir.

24. WorldFood Istanbul Turkey, 70.000 m2’lik 6 salonda, 600’ün üzerinde yerli ve yabancı firma ve markanın en son ürün, hizmet ve teknolojilerini 45 ülkeden 16.000’i aşkın ziyaretçiyi bir araya getirerek, katılımcı ve ziyaretçilerine, yeni pazarlar kazandırma konularında fayda yaratarak ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedeflemektedir.

Konuk Ülke Kenya Projesi

Ajansımız koordinasyonunda düzenlenen World Food Istanbul 2016 Uluslararası Gıda Fuarı, “Konuk Ülke Projesi” kapsamında, ekonomisinin %27’sini tarım sektörü oluşturan Kenya’yı ağırlarken, söz konusu proje kapsamında fuarın ikinci günü DEİK Türkiye – Afrika İş Konseyleri işbirliğiyle düzenlenecek “Kenya - Türkiye Gıda Forumu”nun ardından, Afrika ve Kenya’dan gelen satın alma heyetleri, fuar katılımcı firmaların temsilcileriyle “İkili İş Görüşmeleri Toplantısı”nda bir araya geleceklerdir.

Eurotürk Chefs Gastro Show ile keyifli lezzet etkinlikleri…

WorldFood Istanbul 2016, katılımcılarının çeşitli etkinlik ve şovlarına da sahne olacak olup, Türk ve uluslararası mutfakların lezzetlerine ait ikramların yapılacağı etkinliklerde yemek şovları da gerçekleşecektir. Yurtdışında Türk mutfağını başarıyla temsil eden EuroTurk Chefs Culinary Team ve İKA – Dünya Aşçılar Olimpiyatı Aşçıları “aşçılık sanatı”, “artistik” ve “patisserie” dallarında gösteriler yaparken, Dünya Aşçılar Olimpiyatı’nda Türkiye’yi temsil eden aşçılar, “Eurotürk Chefs Gastro Show” kapsamında Türk – Dünya mutfağının en seçkin lezzetlerini fuar ziyaretçileriyle paylaşacaklardır.

Uluslararası Süpermarket Zincirlerinin Satın almacıları da fuarlarda bir araya geliyor…

Fuar alanında bu yıl ilk kez yer alan “Retail Center”; fuar katılımcılarını, sektörün uluslararası lider süpermarket zinciri temsilcileri ile bir araya getirmekte olup; Azerbaycan, Kazakistan ve Ukrayna’nın aralarında bulunduğu sektörün yerel ve uluslararası lider perakendecileriyle gerçekleşecek Retail Center’daki ikili iş görüşmeleri, fuar süresince devam edecek ve sadece fuar katılımcılarına özel Retail Center ikili iş görüşmeleri talepler doğrultusunda planlanarak fuarın katılımcı firmalarına yeni iş ve işbirliği fırsatı sunacaktır.

Konferansta Sektördeki Yeni Hizmet ve Teknolojiler Paylaşılacak…

Fuar süresince yoğun bir programla gerçekleşecek konferanslarda ise; sektörün konusunda uzman konuşmacıları ve yetkilileri “PAKDER tarafından Yürütülen “Bakliyat ile Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Hayat” Projesi Hakkında Bilgi Verilmesi ve Belgesel Gösterimi”, “Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme & Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmelikleri Hakkında Bilgilendirme”, “Yerel Zincirlerin Gıda Perakendesindeki Durumu” vb. konuları ele alınacak olup, fuar alanında 2’nci Holde yer alan DOĞAKA standımıza 01-04 Eylül 2016 tarihlerinde 10.00-19.00 saatleri arasında sizleri davet etmekten onur duyarız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

http://www.dogaka.gov.tr/haber-detay.asp?M=1&Medya=guncel-haberler&H=2456&Haber=dogaka-koordinasyonunda-duzenlenen-gida-sektorunun-zirvesi-worldfood-istanbul-turkey-2016-kapilarini-acti
Sosyal Medya'da Paylaş
Facebook Yorumları
Görüş Bildir